haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin sütun, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazgılı tekst hâline getirilmesine de haber yazgısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu muhabere ihtiyacını önlemek sinein çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yazgıında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile bile haber ve habere idrak yolları değişlemmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basitçe evetğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan duygusal ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp intibak esenlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı değişlemimlerin evetğu hasetmüz dünyasında bihaber eğleşmek, adeta ömürın dışında eğleşmek mazmunına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık gün mütezayit yazgılı, görsel ve işlemitsel neşriyat organları, topluma haber iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu haber kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda bağ çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hikâye ve olgular haber kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin inı ısırması haber değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” lügatüyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mesafeştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi haber kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet reisının düşmesi haber kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sava YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi haber fail zemin taştır. Bir haberin kıymetini anlamak sinein öncelikle haber konseptı üzerinde kalmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli hikâye, vaziyet ve görünümle ilgili bilim ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber yazgıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://dergigazete.name.tr/ https://elestireldusunme.name.tr/ https://gelenekselmedya.name.tr/ https://wordpresswoocommerce.name.tr/ https://gumushanewebtasarimseo.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al